Virtuálna Univerzita tretieho veku (VU3V)
Motto: "Výučba prichádza za seniorom“
Výučba Virtuálnej U3V prebieha v regionálnych konzultačných strediskách Univerzity tretieho veku. Konzultačné stredisko môže byť kdekoľvek, kde je dostupný internej a kde je zázemie pre stretávanie účastníkov výučby. Najčastejšie sa jedná o školy, knižnice, seniorské kluby, domovy seniorov a pod. Konzultačné stredisko sa zakladá na základe zmluvy s príslušnou univerzitou, kde sú ustanovené základne pravidlá výučby a spolupráce.
Štúdium v konzultačnom stredisku organizuje koordinátor – inštruktor, knihovník, dobrovoľník, zamestnanec organizácie a pod. – v ideálnom prípade jeden zo skupiny seniorov. Úroveň výučby je garantovaná príslušnou univerzitou. Počet regionálnych konzultačných stredísk Virtuálnej U3V sa stále rozširuje a zatiaľ nie je obmedzený, aktuálny zoznam nájdete na portály Virtuálnej U3V www.e-senior.cz.
Virtuálna Univerzita tretieho veku (VUTV) je jedna z foriem Celoživotného vzdelávania organizovaná PEF ČZU v Prahe. Cieľom VUTV je umožniť všetkým seniorom v rámci ČR záujmové vysokoškolské štúdium UTV bez ohľadu na vzdialenosť od sídiel VŠ a univerzít, v ktorých prebieha prezenčné seniorské vzdelávanie. V súlade so vzdelávaním tiež vytvoriť prostredie pre sociálny kontakt seniorov v daných lokalitách.
Myšlienka VU3V vznikla, bola pripravovaná a je finančne podporovaná PEF ČZU v Prahe od roku 2006. Prvý pilotný semester, ktorý ukončilo 137 študentov z 5 konzultačných stredísk, bol zahájený v októbri v roku 2008.
Nové konzultačné strediská môžu byť do výučby zaraďované manažérkou projektu vždy pred začiatkom semestra.
K 1.8.2019 bolo do výučby VUTV zapojených 281 konzultačných stredísk v ČR.
Seniori sa na výučbu hlásia na prvej prednáške vo „svojom“ zvolenom konzultačnom stredisku – viď www.e-senior.cz, „Konzultačné strediská“. Zakladatelia a organizátori výučby v konzultačných strediskách v regiónoch sú obecné (miestne) mestské úrady, knižnice, školy a vzdelávacie organizácie, ktoré majú záujem o vzdelávanie seniorov vo svojich lokalitách. Každý zakladateľ KS určuje vo svojom konzultačnom stredisku tútora, ktorý organizačne, technicky a administratívne vedie seniorskú výučbu.
PEF ČZU v Prahe zaisťuje kvalitu vzdelávacích výučbových modulov lektormi z radov vysokoškolských pedagógov prostredníctvom elektronických výučbových systémov, v prostredí LMS Moodle. Vysokoškolskí lektori daných odborností kurz predmetovo koncipujú, vystupujú v nich a sú zodpovední i za kvalitu textových materiálov pre ďalšie štúdium frekventantov. Každý kurz VU3V obsahuje 6 videoprednášok; ku každej videoprednáške sú ďalej pripravené kontrolné testové otázky typu multiple choice (s voľbou 5tich možností odpovedí). Kurz uzatvára záverečný test zo všetkých šiestich prednášok. Súčasťou kurzu je i študijný text (prepis prezentovaných prednášok) pre frekventantov s percepčnými chybami. Nepovinnou súčasťou štúdia je možnosť vypracovania eseje na študované témy. Výučba je koncipovaná v nútenom tempe – ku štúdiu je každých 14 dní uvoľňovaná jedna prednáška. Jednotlivé prednášky sú pre možnosť opakovania ktorejkoľvek časti, zvlášť potom pred záverečným testom, postupne prístupné seniorom po celú dobu semestra. Nepovinnou zložkou štúdia sú Záverečné semináre – slávnostné ukončenie každé semestra – ktoré organizuje PEF ČZU v Prahe v spolupráci s KS v danom kraji. V jeho priebehu je vyhodnotený daný semester, sú prezentované najlepšie vyhodnotené eseje a prebieha prednáška pozvaného odborného lektora. V závere sú frekventantom odovzdané Pamätné listy za absolvovaný semester. Po šiestich absolvovaných kurzoch je absolventom pri slávnostnej promócii v aule ČZU v Prahe odovzdané „Osvedčenie o absolutóriu U3V“ a absolvent môže ďalej pokračovať ďalším cyklom kurzov.
Systém výučby je založený na vysokoškolskými lektormi vopred natočenými multimediálnymi prednáškami, ktoré sa prostredníctvom internetu aplikujú do výučbových miest v rámci celej ČR, nezávisle na čase. Využitím moderných IT technológií je tak možné sprístupniť seniorské vzdelávanie širokému okruhu záujemcov a tým poskytnúť rovnaké príležitosti všetkým seniorom bez rozdielu miesta bydliska. Seniorské záujmové vzdelávanie je touto formou poskytované aj v "neuniverzitných" miestach.
VU3V zahŕňa skupinové prednášky a spoločné testy. Na následné samostatné štúdium podľa individuálne zvoleného tempa a testy vrátane nepovinnej samostatnej práce po každej prednáške sa predpokladá doba 14 dní. Svoje štúdium si seniori môžu rozširovať ďalšími sprievodnými aktivitami, napr. vyhľadávaním ďalších informácií ku študovaným témam na internete.
Základná počítačová gramotnosť je pre seniorov výhodou, nie podmienkou. Prístup k prednáškam zahŕňa 4 základné úkony, ktoré sa seniori veľmi rýchlo naučia a postupne si osvoja aj podľa vzoru svojich spolužiakov - ovládanie internetu popr. emailovú komunikáciu. Postupné nenásilné ovládanie počítača je pre seniorov neoddeliteľným pozitívom, pretože počítač tu slúži ako prostriedok, nie ako cieľ.
Všeobecné podmienky štúdia - účastník VU3V
Senior je na základe svojej písomnej prihlášky registrovaný len v jednom konzultačnom stredisku (KS). Zúčastňuje sa pravidelných prednášok a dodržiava dané pravidlá KS.
Svoj záujem o štúdium dokladá účasťou na prednáškach, aktívnou účasťou pri diskusiách k prednáškam a vypracovaním ako spoločných čiastkových testov, tak i samostatný test po každej prednáške vrátane celkového záverečného testu. Po ukončení každého semestra obdrží senior Pamätný list a po ukončení 6 semestrov (nezáleží na dĺžke štúdia - štúdium môže byť zo zdravotných či rodinných dôvodov prerušené) obdrží účastník pri slávnostnej promócii v aule ČZU v Prahe "Osvedčenie o absolvovaní" Univerzity tretieho veku pri PEF ČZU v Prahe.
Ak bude mať senior záujem o ďalšie štúdium, môže pokračovať vo svojom KS štúdiu ďalšími zvolenými témami.